Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych, Michał Rusinek, Recenzja

Każdy z nas otacza się wieloma rzeczami, przedmiotami. W naszym kraju mówimy po polsku, jednak jest wiele słów zapożyczonych od innych języków. Czasem są to takie słowa o których byśmy nawet nie pomyśleli. “Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych” autorstwa Michała Rusinka to książka wyjaśniające wiele ciekawych słów.
 Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych

Michał Rusinek na tropie językowych tajemnic!

Słowa bywają nieposłuszne. Trudno je upilnować – mają swoją szemraną przeszłość, przekraczają granice, nawet zmieniają znaczenie! Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, pokazuje tym razem świat słów zapożyczonych. Odkryjecie sekrety wyrazów, których używamy codziennie, a o których tak mało wiemy!

Co wspólnego ma indyk z Indianami? Czy wiesz, że często na śniadanie zjadasz „złote jabłka”, a na obiad „kwiaty kapusty”? Czy traktory istniały w starożytności i co łączy jaśka z Jasiem?

 Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych
 Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych

“Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych “ to książka o dużym formacie, z bardzo kolorowym wnętrzem. We wnętrzu znajdziemy ciekawie opisane słowa z ich znaczeniem oraz obrazki je przedstawiające. Są to krótkie i zrozumiałe dla dziecka treści. Musze przyznać, ze nas rodziców ta książka bardzo zainteresowała. Choć znajdują się w niej słowa dobrze nam dorosłym znane, to nie przypuszczałam skąd one się u nas, w języku polskim znalazły.

Książka Michała Rusinka to duża dawka wiedzy. Moja córka ostatnio powiedziała, że koleżanki w przedszkolu były zaskoczone znaczeniem słowa berek, tak dobrze znanego dzieciom.

Muszę przyznać, że jest to bardzo interesująca nie tylko dla dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 8 lat. Myślę, że starsze dzieci równeiż by zainteresowała.

Dla dzieci w wieku 6-8

Wydawnictwo Znak

24 myśli na temat “Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych, Michał Rusinek, Recenzja

 • 9 października 2020 o 20:49
  Permalink

  Lubię książeczki które zainteresuje zarówno małe dzieci, jak i te nieco większe, pewnie obie moje siostrzenice były by zainteresowane:)

  Odpowiedz
 • 6 października 2020 o 11:10
  Permalink

  Czytanie takiej książki to musi być mega zabawa i nauka , bardzo fajna propozycja książkowa.

  Odpowiedz
 • 5 października 2020 o 10:49
  Permalink

  brzmi super, to interesująca książka nie tylko dla dzieci , sama chętnie bym ją przeczytała

  Odpowiedz
 • 2 października 2020 o 22:59
  Permalink

  Wihajster to słowo uniwersalne i zawsze wiadomo, co trzeba podać 😉 A tak całkiem serio, to sama bym z chęcią przeczytała tę książkę 😉 Niektóre książeczki mają w sobie “to coś” 😉

  Odpowiedz
 • 1 października 2020 o 15:42
  Permalink

  Jako że sama bardzo lubiłam czytać jako dziecko takie książeczki, z chęcią kupię ją moim dzieciom. Chcę, by wiedziały nie tylko, że jakieś słowo istnieje, ale i skąd się wzięło.

  Odpowiedz
 • 30 września 2020 o 09:37
  Permalink

  Mamy i my. I muszę powiedzieć, że nie wiem czy dzieci, czy ja przypadkiem nie byłam chętniejsza do czytania tej pozycji, bo bardzo lubię poznawać etymologię wyrazów.

  Odpowiedz
  • 3 października 2020 o 08:44
   Permalink

   Tego typu książki moje dzieci chętnie czytają i to z ogromnym zainteresowaniem. Ta musimy mieć.

   Odpowiedz
 • 28 września 2020 o 15:44
  Permalink

  Bardzo ciekawa książeczka. Uwielbiam wydania, dzięki którym moje dzieci nie tylko spędzą miło czas, ale i czegoś pożytecznego mogą się nauczyć.

  Odpowiedz
 • 28 września 2020 o 08:11
  Permalink

  Co prawda mój synek jest młodszy, ale myślę że spodobałaby mu się ta książeczka. 🙂

  Odpowiedz
 • 28 września 2020 o 06:11
  Permalink

  Czytałam i myślę, że nawet dorośli będą zdziwieni wieloma znaczeniami zapożyczeń.

  Odpowiedz
 • 27 września 2020 o 22:16
  Permalink

  W moim domu często korzystamy ze słów pożyczonych ale również wymyślamy swoje własne. Tak lubimy i nikt nie może nam tego zabronić.

  Odpowiedz
 • 27 września 2020 o 17:45
  Permalink

  Mamy tę książkę. Jest nie tylko pięknie ilustrowany, ale także interesująca pod względem treści. Wspaniale było moc poznawać genezę poszczególnych słów. Wiele z nich sprawiało nas w niemałe zaskoczenie.

  Odpowiedz
  • 28 września 2020 o 08:31
   Permalink

   O tak, ilustracje robią robotę. Są świetne.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *