Rowery crossowe – dla kogo?

Poza pasjonatami jazdy na rowerze, większość z nas szuka dla siebie jednośladu, który będzie pojazdem uniwersalnym. Czy rowery crossowe sprawdzą się podczas jazdy po mieście oraz gdy skończy się asfalt? Dowiedz się więcej o rowerach crossowych i zdecyduj czy to jednoślady dla Ciebie.

Szeroko rozumiane rowery turystyczne projektowane są na różne okoliczności. Będą wygodne na średnie dystanse w mieście, ale też nie zakopią się jeśli wjedziemy na nich np. do lasu. Rowery crossowe mają opinię wielozadaniowych, ale czy tak jest w rzeczywistości? Poznaj wady i zalety rowerów crossowych i zdecyduj, czy właśnie takiego szukasz roweru.

Rower crossowy – najważniejsze cechy

Twórcy rowerów typu cross postawili przed sobą ambitne wyzwanie. Chcieli zaprojektować jednoślad, który będzie łączył w sobie cechy roweru górskiego i szosowego. W teorii wydaje się, że trudno zapewnić użytkownikom komfortową jazdę zarówno na ścieżce rowerowej, jak i na miękkiej nawierzchni. Zanim rowery crossowe zyskały na popularności, większość osób, które szukały takich uniwersalnych rozwiązań, sięgały po modele MTB. W większości były to jednak typowo górskie jednoślady, które znacznie gorzej radziły sobie na asfaltowej nawierzchni. Rower crossowy to kolejny krok w ewolucji wielozadaniowych jednośladów.
Na pierwszy rzut oka widać, geometria zbliżona jest do roweru szosowego, wielkość kół odpowiada rowerom trekkingowym, natomiast opony są przystosowane do jazdy w terenie. Jaki jest efekt tego pomieszania? Okazuje się, że crossowe rowery sprawdziły się w praktyce. Duże koła wygodnie toczą się po asfalcie, zapewniając odpowiednią dynamikę podczas jazdy np. wygodną ścieżką rowerową. Jednocześnie szeroka rozpiętość przełożeń pozwala bez większego wysiłku pokonać nawet strome wzniesienia bądź podjazdy pozbawione asfaltu.
Niemniej główny wyróżnik, jaki posiada rower crossowy to jego waga. Typowe “górale” czy MTB miały swoją wagę, przez co trudno było je np. wnieść na piętro czy generalnie użytkować w mieście. Tymczasem crossowy rower to najczęściej lekka, aluminiowa rama, która znacząco wpływa na komfort użytkowania takiego jednośladu.

Coś do miasta, coś w teren, czyli w co wyposażone są rowery typu cross

Rower crossowy ma niezwykle uniwersalną konstrukcję i chociaż na dłuższy wyjazd off-road bądź trasę szosową zaleca się specjalistyczne typy jednośladów, do codziennej jazdy, zwłaszcza po zróżnicowanym terenie, rower krosowy będzie w sam raz. Z jednej strony wyposażono go w hamulce tarczowe, które są idealne do hamowania przy szybkiej jeździe na asfaltowych drogach i wolniej się zużywają, natomiast napęd przekłada się na komfort jazdy po nieutwardzonej nawierzchni, nawet w przypadku stromych podjazdów.
Jeśli wejdziemy na stronę https://allegro.pl/kategoria/rowery-crossowe-125055 z ofertami na rowery cross zauważymy, że dostępne są one w różnych rozmiarach, od ramy 17 cali po 21-calowe ramy. Jeśli chodzi o rozmiar kół dominują rowery krosowe 28-calowe. Tego rodzaju rowery turystyczne to niewątpliwie wielozadaniowe modele, które poradzą sobie w różnych warunkach. Wąskie opony nie powinny niepokoić miłośników jazdy w terenie, ponieważ bieżnik świetnie sprawdza się podczas jazdy po leśnych ścieżkach.
Rower cross to sprzęt, który na niedługim dystansie sprawdzi się w każdych warunkach. Lekka konstrukcja jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym potrzebny jest sprawny, ale mobilny środek transportu. Niska waga sprawia, że równie łatwo wniesiemy rower do tramwaju, jak i pod górkę w lesie. Bardzo ciekawa alternatywa dla modeli MTB czy rowerów trekkingowych.

Artykuł sponsorowany.

3 komentarze do “Rowery crossowe – dla kogo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *