Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania

Przed nami końcówka wakacji i powrót do szkoły. Moja córka najbardziej cieszy się ze spotkań z koleżankami. Gdy wspominam zaś o szkole jako nauce, jej entuzjazm przygasa. Jednak od tego jest szkoła aby się uczyć. Ostatnio odkryłam ciekawą książkę, która mam nadzieję pomoże nam w przyswajaniu nowej wiedzy.

Sketchnoting czyli sketch – szkic i noting – notowanie. Jest to sposób na notowanie, zapamiętywanie i prezentowanie najróżniejszych treści w formie wizualnej. W tej metodzie wykorzystujemy rysunki, symbole oraz inne graficzne symbole.

Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania

Wyobraź sobie świat, w którym w zeszytach możesz do woli bazgrać, kolorować, podkreślać i rysować. A twój nauczyciel, widząc to, skacze z radości. Sprawdziany idą ci jak z płatka. Wiedza sama wchodzi ci do głowy, a znajdowanie informacji zajmuje ci tyle czasu, co wpisanie hasła w wyszukiwarce.

Brzmi jak bajka? No, może ten skaczący nauczyciel to przesada. Ale reszta – to moc sketchnotingu, czyli sztuki rysowania i porządkowania notatek! Ikonki, sekretne symbole, tajne znaki, magiczne strzałki. Przekonaj się, jak odlotowo może wyglądać twój zeszyt, jeśli będziesz notować w swój własny, niepowtarzalny sposób. A twoje notatki będą TYLKO twoje.

PS Nie, nie musisz mieć specjalnych umiejętności! Wystarczy, że potrafisz trzymać długopis. Sketchnoting jest absolutnie dla każdego. A już na pewno dla ciebie!

To zupełnie inny sposób notowania, który sprawi, że zeszyty twojego dziecka zmienią się nie do poznania, a notowanie nie będzie tylko smutnym obowiązkiem. Książka pokazuje, jak twoje dziecko w prosty sposób może tworzyć w zeszycie szkolnym niestandardowe, nielinearne notatki, dzięki którym ma szansę zapamiętać więcej i szybciej i do których zechce zaglądać częściej. Taki sposób notowania rozwija u twojego dziecka również wiele kompetencji, takich jak samodzielność w procesie uczenia się, krytyczne myślenie, kreatywność, umiejętność selekcjonowania i wybierania informacji czy ich porządkowania.

Jako mam dziecka, które zaczyna swoją przygodę ze szkołą i nauką chętnie sięgnęłam po tę książkę. Jest to idealny poradnik nie tylko dla ucznia, ale także dla rodziców chcących pomóc dzieciom lepsze przyswajanie wiedzy. Pamiętam jak sama będąc uczniem notowałam ważniejsze treści na marginesach zeszytu. Wówczas, gdy w domu powtarzałam materiał z lekcji wiedziałam gdzie są najważniejsze treści.

Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania to książka, która uczy jak notować aby lepiej zapamiętać treści. Autorka stylem pisania zwara się do czytelnika, jest to bardzo dobre. Można powiedzieć, że każdego traktuje indywidualnie. W książce znajdziemy wiele przykładów jak wykorzystać symbole, kolory czy też znaki w tworzeniu notatek.

Dla mnie jest to bardzo fajna i nowoczesna propozycja. Jestem pewna, że będą ja wdrażać w życie i uczyć tej metody moje dzieci.

6 komentarzy do “Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania

 • 12 września 2022 o 21:57
  Bezpośredni odnośnik

  Brzmi bardzo ciekawie, moja córka jest dopiero w pierwszej klasie i póki co uczy się pisać, ale później na pewno się przyda!

  Odpowiedz
 • 12 września 2022 o 21:36
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo fajna propozycja zarówno dla uczniów, jak i studentów. Warto podsunąć im taką lekturę. 🙂

  Odpowiedz
 • 12 września 2022 o 21:26
  Bezpośredni odnośnik

  Ja żałuję, ze za moich dziecięcych czasów nie było takich poradników i że nadal w szkołach mało przykłada się uwagi na to jak się uczyć, notować, zapamiętywać.

  Odpowiedz
 • 12 września 2022 o 19:08
  Bezpośredni odnośnik

  Świetna rzecz, też mam. Dużo przydatnych podpowiedzi i rad, a jeszcze ta możliwość poćwiczenia na kartach książki!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *