Międzynarodowy Dzień Sera, 27 marzec

27 marzec niby nic nie znacząca data, a jednak. Dla wielbicieli sera, ważna. Bowiem tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sera.

 

U mnie w domu największą fanką sera żółtego jest moja córka. Może go jeść często. Koniecznie sam starty na tarce. Osobiście też lubię jadać sery, tylko ja wolę różnorodność. Czy wiecie że jest ponad  4000 gatunków serów na świecie. Ogromny wybór, prawda? Mam kilka ulubieńców camembert czy brie. Jadam też nasz polski biały ser.

W Polsce produkowanych jest ok 90 gatunków serów. Przybliżę Wam te najbardziej znane zarówno na świecie jak i w Polsce.

 

Sery miękkie:

BRIE – Francuski ser wytwarzany z mleka krowiego. Charakteryzuje się białą, aksamitną skórką oraz kremowo-żółtym miąższem. Ma śmietankowy smak i charakterystyczny, lekko pieczarkowy zapach.

CAMEMBERT – Miękki ser produkowany z mleka krowiego. W procesie dojrzewania, za sprawą grzybów pleśni, pokrywa się charakterystyczną białą pleśnią, tworząc swoistą skórkę. Camembert jest sprężysty, o kremowej barwie wewnątrz. Ma delikatny, lekko maślany smak i łagodny aromat.

Sery z przerostem niebieskiej pleśni:

GORGONZOLA – Miękki, dojrzewający, włoski ser pleśniowy produkowany z krowiego mleka. Ma charakterystyczne niebiesko-zielone żyłki pleśni, miękki, kremowy miąższ i zdecydowany, lekko pikantny smak.

BLEU – charakteryzuje się intensywnym, słonym smakiem. Jest znakomitym dodatkiem do sosów, zup, past serowych lub tostów. Świetnie pasuje do makaronu i sałatek. Z tym serem wyśmienicie komponują się wina białe półwytrawne

Sery półtwarde i twarde

GOUDA – Półtwardy, dojrzewający ser wytwarzany z mleka krowiego. Jest jednym z najsłynniejszych holenderskich serów. Ma intensywny, wyrazisty zapach, śmietankowy smak i jędrny miąższ z małymi dziurkami. Może być używany do kanapek, sałatek, przekąsek, zapiekanek. Bardzo dobrze się ściera.

CHEDDAR – Twardy, dojrzewający ser, pochodzący z Anglii. Produkowany jest z mleka krowiego, zawiera ok. 25% tłuszczu. Zwykle dojrzewa od 9 do nawet 24 miesięcy. Tradycyjna odmiana ma pomarańczową barwę. Ma lekko kwaśny i orzechowy posmak. Wraz z procesem dojrzewania nabiera zdecydowanego, ostrzejszego smaku.

Niewątpliwie liderem wśród serów jest Francja. To właśnie tam wytwarza się najwięcej serów na świecie.

 

 

Chciałam zaproponować Wam dwa dania z serem w roli głównej.

 

Makaron z serem Cheddar i brokułem

200 g makaron, u mnie rurki

50 d sera cheddar,  u mnie CHEDDAR MATURE

ząbek czosnku

mała cebula

2 łyżki oliwy

100 ml jogurtu lub śmietanki

5 -6 różyczek brokuła

sól, pieprz do smaku

 

Makaron gotuję zgodnie z przepisem na opakowaniu. W tym czasie. Na patelni rozgrzewam oliwę, dodaje cebule i szklę, przepuszczony czosnek i brokuł.  Na koniec dolewam jogurt i doprawiam  solą, pieprzem i cheddar. Ugotowany makaron łączę  z sosem, posypuje obficie serem cheddar.

 

 

Tarta ze szpinakiem i serem z niebieską pleśnią

1 opakowanie ciasta francuskiego

200 g świeżego  szpinaku (450g)

50 g sera GORGONZOLA DOLCE

1 mała cebula

2 ząbki czosnku

2 łyżki masła

3 łyżki gęstej śmietany 18%

2 jajka

Foremkę do tarty wyłożyć papierem do pieczenia, wylepić ciastem. Spód tarty podpiec  w nagrzanym  do temp. 200˚C piekarniku przez 15 minut. W tym czasie przygotowujemu nadzienie. Cebulę drobno posiekać. Zeszklić na maśle. Dodać  szpinak i mieszać od czasu do czasu. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę. Szpinak doprawić do smaku solą. Dodać pokrojony ser pleśniowy i wymieszać. Na podpieczone ciasto wyłożyć masę szpinakową. Wstawić do piekarnika i piec przez 30 minut w temp. 180˚C. Podawać gorącą.

Lubicie sery? Jakie najczęściej jadacie?

31 komentarzy do “Międzynarodowy Dzień Sera, 27 marzec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *