Jaki filtr do akwarium wybrać?
Filtr w akwarium stanowi jego najważniejsze i podstawowe wyposażenie. To on jest układem centralnym całego ekosystemu, gdyż właśnie od jego stopnia filtracji wody zależy dobrostan naszych pływających przyjaciół. Optymalna filtracja w akwarium pomaga w utrzymaniu krystalicznie czystej, przezroczystej i natlenionej wody. Ze względu na to, że najwyższy komfort egzystencji dla rybek stanowi wysokiej jakości środowisko wodne, aby czerpać radość z wieloletniej akwarystki należy sięgnąć po niezawodne filtry do akwarium.
Z czym tak właściwie walczy filtr? Pamiętajmy, że w skutek naturalnych procesów zachodzących w akwarium dochodzi do powstania detrytusu, czyli tak zwanego mułu składającego się z niedojedzonych resztek karmy, przetrawionego pokarmu oraz rozkładających się roślin. Szkodliwe produkty przemiany materii pozostawione na dnie akwarium stworzyłyby w nim toksyczne środowisko zagrażające życiu organizmów w nim się znajdujących. Filtr zapobiega takim sytuacjom.
Filtry wewnętrzne i zewnętrzne do akwarium
Istnieją dwa rodzaje filtrów akwariowych – wewnętrzne i zewnętrzne – i jak ich same nazwy wskazują, pierwsze są montowanie wewnątrz zaś drugie na zewnątrz akwarium. Ich rolą jest rozprowadzanie substancji odżywczych i tlenu a także usuwaniie zbędnych produktów przemiany materii oraz mechanicznych zanieczyszczeń. Ciągły ruch wody zapobiega tworzeniu się w akwarium martwych rejonów oraz obszarów o niskiej temperaturze.
Sprawna filtracja jest podstawą rozwoju akwariowej fauny i flory. Aby nic nie zakłóciło egzystencji organizmów niezbędny jest poprawnie skompletowany zestaw urządzenia filtrującego, który nie tylko odpowiada za zdrowie roślin i rybek, ale też za estetykę i czystość zbiornika.
Filtry zewnętrzne do akwarium i inne
Prócz filtrów zewnętrznych i wewnętrznych wyróżniamy także:
- filtry mechaniczne – odpowiedzialne są za usuwanie zanieczyszczeń widocznych gołym okiem
- filtry biologiczne – ich rolą jest zapewnienie optymalnych warunków dla nitryfikacyjnych bakterii
- filtry chemiczne – eliminują szkodliwe związki takie jak PO4, NH4, NO3 i NO2
- filtry odwróconej osmozy – zapewniają oczyszczanie i przygotowanie wody o konkretnych parametrach, pod indywidualne wymagania roślin i zwierząt
Filtr wewnętrzny – szeroki wybór modeli
System filtracji wewnętrznej jest najpopularniejszy ze względu na to, że nie sprawia problemów podczas montażu. Filtry wewnętrzne wystarczy przymocować do ścianki za pomocą przyssawek. Modele te sprawdzają się zarówno do filtracji biologicznej, mechanicznej jak i chemicznej.
Szeroki wybór filtrów do akwarium znajdujący się na polskim rynku pochodzi wyłącznie od sprawdzonych i rzetelnych producentów, dla których jakość ma największe znaczenie. Takie podejście daje 100% gwarancję ich funkcjonalności i satysfakcji z użytkowania. Najlepsze filtry zewnętrzne i wewnętrzne na rynku wyróżniają się na tle innych cichą i przyjemną pracą w zbiorniku, która nie będzie zakłócać uwagi podczas wykonywania codziennych czynności.
Jakie filtry akwariowe wybrać?
Filtry wewnętrzne i filtry zewnętrzne odgrywają istotną rolę w hodowli rybek, dlatego tak ważna jest ich jakość, jak również wielkość docelowa zbiornika. Ogólna zasada zakłada, że wydajny filtr to ten, który w ciągu 60 minut jest w stanie przepompować pięciokrotność swojej objętości. Jeśli planujemy hodowlę rybek o szybkiej przemianie materii, wówczas musimy wybrać filtr o zwiększonej wydajności. Nie bez znaczenia są także same preferencje okazów. Niektóre gatunki rybek nie lubią gwałtownego prądu wody, więc przed zakupem konkretnego modelu filtra, także ten aspekt musimy wziąć pod uwagę.
Teraz już wiesz, jak stworzyć rybkom idealne warunki do ich rozwoju. Odpowiednio dobrany filtr zapewni im dobrostan na długie lata. Więcej informacji na temat filtrów do akwarium znajdziesz pod linkiem:https://allegro.pl/kategoria/akwarystyka-filtry-90098
Artykuł sponsorowany
opieka nad akwarium wbrew pozorom jest wymagająca
warto dbac o jego czystość
Co prawda nie mam rybek, ale gdyby się to zmieniło, to będę wiedzieć co wybrać.
Moja znajoma planuje zakup akwarium. Podpowiem jej na co zwrócić uwagę.