Pączki jak u babci
Tłusty czwartek.
Objadamy się pączkami jak nigdy w roku. Zawsze miałam swój ulubiony sklep w którym kupowałam w ten dzień pączki. I oczywiście kochana babcia, która robiła najlepsze pączki na świecie. Pamiętam jak przyjeżdżałam do niej na weekendy i robiła pączki. Zawsze takie małe odkładała dla mnie do oddzielnej miseczki. Niestety nie zdążyłam nigdzie zanotować przepisu. Ale po wielu próbach udało mi się go odtworzyć. Pączki smakują jak babcine. To mój powrót do dzieciństwa.

1/2 l mleka
5 dag drożdży
50 dag mąki
10 dag cukru
5 dag masła
4 żółtka
cukier waniliowy
1 l oleju
5 łyżek cukru pudru
Zrobić zaczyn z rozpuszczonych w mleku drożdży, 1/2 szklanki mąki i łyżki cukru. Pozostawić do wyrośnięcia. Resztę mąki przesiać do miski. Na środku zrobić dołek i powoli wlewać do niego rozczyn. Wyrobić starannie ciasto i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut. Do ciasta dodać rozpuszczone, wystudzone masło, cukier, żółtka, cukier waniliowy. Wyrobić aż ciasto zacznie odstawać od ścianek miski i uformować z niego kulę. Odstawić na 30 minut do wyrośnięcia.
Rozwałkować ciasto na grubość 1,5 cm. Szklanką o ostrych brzegach wycinamy krążki w każdym z nich kieliszkiem wycinamy otwór. Pozostawiamy na 30 minut do wyrośnięcia. W szerokim garnku rozgrzewamy olej. Smażymy pączki po 2-3 minuty z każdej strony na małym ogniu. Wyjmujemy i układamy na ręczniku kuchennym do odcieknięcia tłuszczu. Posypujemy cukrem pudrem.

Celebrujecie Tłusty Czwartek? Ile jesteście w stanie w ten dzień zjeść pączków. Może wolicie faworki lub inne smakołyki z tej okazji? Robicie sami pączki czy macie swoją ulubioną piekarnię i tam robicie zapasy na ten dzień?


Bardzo lubię i często je podjadam 🙂
W tłusty czwartek pączki z pewnością się pojawią, ale ogólnie to za nimi nie przepadam. 😉
Ostatnimi czasy jem po jednym, bo nie mam czasu kupić 😉
U mnie w domu też robimy takie pączki.
Moja mam robi pączki z ziemniakami. Twoje przypominają mi wyglądem serowe oponki
Lubię takie oponki i często robię je moim dzieciom.
Mniam! Uwielbiam pączki ale niestety dla sylwetki nie są one zbyt dobre
Narobiłaś mi ochoty na takie pączki. Na tłusty czwartek chętnie przygotuję 🙂
Wygladaja tak pysznie, ze slinka mi leci i mam ochote ugryzc komputer!!!! <3
Pychotka, my lubimy pączki. Zawsze w tłusty czwartek robię tonę pączków, ale muszą być z marmoladą i budyniem 😉
wykorzystam przepis, mnie nigdy nie wychodzą takie piękne pączusie.
narobiłaś mi smaka! idealne do porannej kawki albo herbaty
u nas nazywa się je “oponki” 😉 w przepisie był jeszcze biały ser z tego co pamiętam 🙂 ale przepisów jest dużo, więc każdy robi po swojemu 🙂
mniam, moja mama nadal robi takie pyszne pączki 🙂
Wyglądają bardzo smakowicie 🙂 Moja babcia też robiła najlepsze pączki na świecie 😉
Bardzo apetycznie wyglądają<3
mmm, ale mi zrobiłaś smaka na takie pyszne pączusie 🙂
nie lubię i nie jadam pączków.
Narobilas mi smaku właśnie zaczynam pięć ciekawe jakie mi wyjdą.. Mnia. Z twojego przepisu..
Ja jeszcze nigdy nie robiłam pączków, ale jak moja babcia zrobi to na jednym się nie kończy 😉
Wszystkie babcie powinny spisywać swoje przepisy i zostawiać potomnym 🙂
Wygladaja oblednie, ja w tym roku poleglam i nie zjadlam ani jednego paka 🙁
Jakie pomysłowe , jak obwazranki, zjadłoby sie takiego pączka 😉
U nas też takie robimy:) są przepyszne polecam!!